Az űrhajósok vizelete nagyon jól jöhet a holdbázis felépítéséhez
Az európai kutatók szerint a vizeletben lévő karbamid lágyítóként is alkalmazható abban a betonszerkezetben, amelyből a majdani holdbázis épülne fel.
Az európai kutatók szerint a vizeletben lévő karbamid lágyítóként is alkalmazható abban a betonszerkezetben, amelyből a majdani holdbázis épülne fel.
Bár az Apollo–13 legénysége egy baleset miatt soha nem szállt le a Holdon, küldetésük így is rengeteg tapasztalattal bővítette a NASA mérnökeinek tudását. Egy most elérhetővé vált weboldalon még az űrhajó indulásának pillanata is visszanézhető.
Egy űrutazás előtt mindent meg kell tervezni, még azt is, hogyan és mibe ürítenek majd az űrhajósok. Az amerikai űrhivatal külsősök ötleteit várja az Artemis-misszióhoz.
Történelmi útja előtt életbiztosítás akart kötni, de a veszélyes misszió miatt ez túl drága lett volna, így másképp biztosította be a családja jövőjét.
Négy év múlva újra amerikai űrhajós léphet a Hold felszínére, de ehhez feszített tempót kell tartaniuk a NASA mérnökeinek. Az űrügynökség most elárulta, melyek lesznek a kulcsmomentumok a programban.
Kezd összeállni az Artemis-misszió, amely a Hold újabb meghódítását célozza. A lépés fontos: az égitestről indulhatnak majd az első űrhajósok a Mars felé. Ehhez azonban be kell tartani néhány szabályt.
A kutatók szerint a Holdon a Földön bennünket érő sugárzás 200-szorosát kell elviselni. Az űrhajósokat 38 nap alatt érheti akkora dózis, mint azt, aki a Földön egész évben sugárzó anyagokkal dolgozik.
Donald Trump elnöki hagyatékának ritka példánya az űrkutatás, amit még a kritikusai szerint is aránylag megkímélt állapotban vehetett át hivatali utódja, Joe Biden. A Trump-korszak különösen a Hold-programja miatt maradhat emlékezetes, még ha sokak szerint irreális is volt 2024-re kitűzni az amerikai űrhajósok következő holdra szállásának időpontját. Az persze vitatható, mi számít irreálisnak fél évszázaddal a legutóbbi holdra szállás után, minden esetre az új elnöknek fel van adva a lecke: Bidennek egyszerre kell szembenéznie a felkorbácsolt várakozásokkal, a gazdasági realitásokkal, valamint egyre szemtelenebb riválisaival.
A SpaceX Starship nevű űrhajójának átépítésével szállít holdkompot a NASA következő holdraszállásához. A leszállóegységet a NASA saját Orion űrhajója fogja Hold körüli pályára állítani.
Kiválasztotta rovere leendő leszállóhelyét következő holdmissziójához a Hold déli sarkánál a NASA. A Volatiles Investigating Polar Exploration Rover, vagyis Viper (Vipera) nevű jármű a Nobile-kráterben fog landolni 2023-ban.
Az újabb holdra szálláshoz kell egy leszállóegység, amire először a SpaceX-et kérte fel a NASA. A Blue Origin viszont megtámadta a döntést, de most kiderült, feleslegesen.
A NASA a Holdon szeretne felépíteni egy kisebb reaktort, ami az ottani missziókhoz szolgáltatna folyamatos energiát. Az alapötletet Kína sem veti el.
Az Európai Űrügynökséget (ESA) is megérintette a karácsonyi ünnep: egy 1972-ben, még a Holdon becsomagolt vákuumkamrát fognak felnyitni, de a lehető leglassabban. Jó okkal teszik ezt.
Japán is részt vesz az Egyesült Államok Artemis-programjában, ami egy Hold körüli bázisról küldene űrhajósokat az égitest felszínére.